Zeneművészeti tagozat

A Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium Vas megye egyetlen középfokú művészeti képzést folytató intézménye.

A Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum Vas megye egyetlen középfokú művészeti képzést folytató intézménye.
Az iskola zeneművészeti tagozata zenei pályára készülő, illetve zenei érdeklődésű növendékek középfokú képzésére szerveződött; klasszikus tanszaka 1975 óta működik, melynek létrejötte kétféle igény szerencsés találkozásának köszönhető. Egyrészt egyre több szülő és növendék igényelte az ilyen típusú középfokú képzést, másrészt jó néhány művész dolgozott Szombathelyen és Vas megyében, aki szívesen vállalkozott tanításra is. Ennek köszönhetően szakmájukat magas szinten művelő zenetanáraink vannak. A tagozaton néhány évig színvonalas népzenész és jazz-zenész képzés is folyt – utóbbin több országos dobogós helyezést is szereztek növendékeink -, azonban a csekély növendéklétszám nem tette lehetővé e képzések gazdaságos működtetését; 2014/15-ös tanévre már nem hirdetünk felvételt népzenei- és jazz-képzésre.

Iskolánk szakmai-pedagógiai munkája eredményes, hiszen a Zeneművészeti tagozaton végzett növendékeinket magas számban felveszik valamilyen – elsősorban szakirányú – felsőoktatási intézménybe (Zeneakadémia, a hazai zeneiskolai tanár- és művészképző intézetek, Graz, Bécs, Oberschützen, Linz, Basel, Lipcse tanár- és művészképző egyetemei).

A viszonylag alacsony tanulólétszámból adódóan (a tagozaton kb. 80 zenész növendék van) az egyéni bánásmódot, a tehetségmentést és tehetséggondozást eredményesen tudjuk gyakorolni. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy növendékeink valódi feladatokat kapjanak, s ennek lehetőségeit állandóan keressük. A Zeneművészeti tagozat iskolai növendékhangversenyei, tanszaki hangversenyei; a Vas megyei zeneiskolákban adott koncertek, a különböző városi intézmények ünnepélyein való szereplés, az énekkar és a zenekar koncertjei, a Savaria Szimfonikus Zenekarral való szoros együttműködés mind a jövendő pálya előgyakorlatai.

Kiket várunk tagozatunkra?

Várjuk iskolánkba azokat, akik a zenével aktívan – zenészként – kívánnak foglalkozni, és vállalják, hogy szabadidejük jó részét gyakorlással töltik. Őket zeneművészeti főiskolákra, egyetemekre készítjük fel.
Várjuk azokat a tanulókat is, akik bár zenei tehetséggel vannak megáldva, még nem érzik véglegesnek a zenei pálya iránti elkötelezettségüket. Azon leszünk, hogy a zenei pályát megszeressék. Ha mégis pályamódosításra kényszerülnek, vagy egyszerűen meggondolják magukat, amellett, hogy zene közelben maradhatnak, koncentrált humán oktatásunk segítségével felkészülhetnek nem zenei jellegű főiskolákra, egyetemekre, mindenekelőtt tanító- és tanárképző főiskolákra, bölcsészettudományi szakokra.

Miért érdemes minket választani?

Ha bennünket választanak, olyan színvonalas képzést nyújtó intézménybe jönnek, amely rendelkezik a kisebb iskolák előnyeivel, a kisváros hangulatával, a zenei tanszakokon országosan, sőt nemzetközileg is elismert művésztanárokkal.

Mit tanítunk a zenészképzésben?

A tagozaton a hangszer/ének főtárgyi órák mellett a következő szakmai alaptárgyakat oktatjuk: szolfézs, zeneelmélet, zeneirodalom-zenetörténet, népzene; hangszeres/énekes gyakorlat, kamarazene/zenekari gyakorlat, hangszerismeret, korrepetíció, kötelező zongora, énekkar/zenekar.
Tanítványaink a 12. évfolyam befejezése után közép- vagy felsőszintű érettségi vizsgát, a 13. évfolyam elvégzése után szakmai vizsgát tehetnek.
A Zeneművészeti tagozaton érettségi utáni szakképzést is folytatunk, ahol 2 tanév a képzési idő, és a befejezés után szakmai vizsgát lehet tenni.

Szakjaink:

  • klasszikus zenész: zongora, orgona, hegedű, brácsa, gordonka, nagybőgő, fuvola, oboa, klarinét, szaxofon, fagott, blockflöte, trombita, kürt, harsona, tuba, ütőhangszerek, gitár, magánének, szolfézs, hangkultúra.

Felvételi tájékoztató a 2024-25-ös tanévre

Őszi tábor tájékoztató

További információkkal szolgálhat Molnár Dániel zeneművészet igazgatóhelyettes.

Hírlevél

© Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum – Minden jog fenntartva
A honlapon található szövegek, képek, videók és hang állományok felhasználásához az iskola előzetes engedélye szükséges.